Atrakcje turystyczne
Ustka to miejscowość nadmorska położona na Pomorzu Środkowym. Jej lokalizacja sprawia, że jest nie tylko doskonałym miejscem do plażowania ale również może stanowić wyśmienitą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji turystycznych. A tych w regionie nie brakuje.
SWOŁOWO - stolica Krainy w Kratę
W Dziale Etnograficznym Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku powstał pomysł rekonstrukcji zagrody bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w. i utworzenia w Swołowie kulturotwórczego centrum pomorskiej "Krainy w Kratę". Rozpoczął się już żmudny etap prac odtworzeniowych, który zakończył się w połowie 2008 r. oddaniem dla zwiedzających muzealnej Zagrody Albrechta.
W Swołowie odbywa się bardzo wiele imprez plenerowych - warsztaty kowalstwa artystycznego, imprezy etnograficzne, Gęsina na św. Marcina i wiele wiele innych.
Słowiński Park Narodowy
Atrakcję turystyczną jaką jest Słowiński Park Narodowy nikomu nie trzeba przedstawiać. O wyjątkowym charakterze przyrody Parku napisano wiele publikacji. Zwiedzając Park nie można pominąć - Muzeum Sowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie, wieży widokowej na górze Rowokół czy sztandarowej atrakcji czyli ruchomych wydm. Aby je zobaczyć udać należy się do Łeby. Tam czekają na nas kolejne atrakcje - Park Dinozaurów czy Sea Park w Sarbsku - obie szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.
Wędrowna Pasieka - Krzemienica
W Krzemienicy zaopatrzyć można się we wszystkie produkty związane z pszczelarstwem - miody, propolis, pszczele pyłki i wiele innych. Zobaczyć można również jak wygląda proces produkcji.
Dolina Charlotty - Strzelinko
W oddalonym o około 15 kilometrów od Ustki Strzelinku zlokalizowana jest Dolina Charlotty. To jedno z najurokliwszych miejsc w regionie. Wśród udostępnionych do zwiedzania atrakcji jest tam między innymi zoo z wieloma gatunkami zwierząt a także fokarium. W sezonie letnim w Dolinie Charlotty odbywają się również liczne koncerty i kabaretony. W lipcu i sierpniu odbywa się tam również kultowy już Festiwal Legend Rocka w czasie którego grały takie sławy jak Zucherro czy legendarny Carlos Santara, któy Dolinę Charlotty nazwał swoim drugim domem.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE USTKI
Ustka - stare miasto
We wczesnym średniowieczu Ustka była kaszubską osadą rybacką. Obecnie, klimat starej portowej osady znaleźć można jeszcze wśród rybackich domów w kwartale wytyczonym ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Zachował się tu jeszcze układ uliczek średniowiecznej wsi, który z uwagi na jego wartość historyczną objęty został ochroną konserwatorską. Jak wyglądały stare rybackie doby zobaczyć można właśnie w tej części miasta - głównie dzięki programowi rewitalizacji miasta.
Port, molo i Promenada Nadmorska
Port, molo i ustecka promenada nadmorska to ulubione miejsce spacerowe wszystkich turystów odwiedzających Ustkę. To własnie tu podziwiać można wspaniałe wschody i zachody słońca. W porcie na uwagę zasługują jeszcze niewątpliwie dwie budowle: Czerwona Szopa - dawna baza ratowników morskich oraz spirytusownia. W porcie zlokalizowana jest również latarnia morska, której korona udostępniona jest do zwiedzania. Z latarni morskiej rozpościera się widok na cały port oraz promenadę. Od kilku lat oba brzegi portu łączy kładka, która otwierana jest raz na godzinę o pełnej godzinie na kwadrans.
Bunkry Bluchera
Jedna z największych atrakcji w Ustce usytuowana po zachodniej stronie portu. Budowana była przez Niemców na przełomie 1938 i 1939 roku. Złożoną z czterech dział kalibru 105 mm baterię zaczęto budować na wydmie, tuż przy porcie. Żelbetonowe działobitnie, w tym dwie połączone podziemnymi korytarzami ze schronem dalmierza, stanowiskiem dowodzenia, sypialniami dla około 40 - osobowej załogi, ubikacją oraz 3 samodzielne stanowiska ogniowe dla dział o wadze 7,5 tony, dobrze zachowały się do dziś. Na bunkrach często organizowane są pikniki polowe z oryginalną wojskową grochówką i kiełbaskami z ogniska. Zobaczyć można inscenizacje bitew zdobywania Baterii Bluchera. Warto wspomnieć również o multimedialnych atrakcjach Bunkrów.
Ustecka Syrenka
15 sierpnia 2010 roku, w dniu Święta Ustki, miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika. Od razu stał on się on popularnym wśród turystów obiektem na pamiątkowe zdjęcie z Ustki. Legenda mówi, że gdy potrzeć jedną z piersi Syrenki wówczas ta spełni półtora życzenia. Dlaczego półtora? Bo jest tylko w połowie rybą więc spełnić może tylko połowę życzeń złotej rybki.
Muzeum Ziemi Usteckiej
Muzeum otwarto w 2000 r., z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Mieści się w replice XVIII-wiecznego, reglowego budynku. Prezentuje wystawę regionalną, dotyczącą historii Ustki i stoczni usteckiej, wernisaże oraz wystawy czasowe.
Czynne: wtorek – niedziela, godz. 11.00 – 18.00 od 15 kwietnia do 30 września. ul. Marynarki Polskiej 62A, tel. 59 814 33 02
Muzeum Chleba
Muzeum założone przez jednego z pierwszych mieszkańców Ustki piekarza Eugeniusza Brzóskę. Na poddaszu starej piekarni obejrzeć można stary sprzęt piekarniczy m.in. XVII wieczne urządzenia do wyrabiania ciasta. Ciekawostki to przedwojenny automat do sprzedaży cukierków i XIX wieczny pierwowzór lodówki, z czasów, gdy w gospodarstwach domowych nie było jeszcze energii elektrycznej. Czynne: wtorek – sobota 11.00 – 18.00 od 15 kwietnia do 15 września. Poza sezonem po telefonicznym uzgodnieniu. ul. Marynarki Polskiej 49, tel. 59 814 48 40
Muzeum Minerałów
Znajduje się tuż obok Promenady, w głębi schronu lotniczego. W tej niezwykłej scenerii znajdziemy największy kryształ górski, skamieniałości, szkielet dinozaura i kolekcję muszli z całego świata. W muzeum znajduje się również sklepik z kamieniami szlachetnymi. Co roku w lipcu Muzeum jest organizatorem imprezy: „Pokazy i nauka płukania złota dla całej rodziny”. Czynne 1 lipca do 31 sierpnia 10.00-20.00, 31 października - 1 kwietnia 11.00-17.00. ul. Limanowskiego, tel. 603 081 763